Učitelé Moravskoslezského kraje zaplnili sál Krajského úřadu. O problematiku ,,POKOS“ je enormní zájem …

školení POKOS na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje
  • 6.4.2022
  • Martin Ogořalek

Současné bezpečnostní hrozby, role občana při obraně státu, krizové situace nebo hlavní úkoly Armády České republiky, to jsou jedny ze stěžejních témat ,,POKOS“, Přípravy občanů k obraně státu. Krajské vojenské velitelství Ostrava v současné době eviduje enormní zájem ze strany ředitelů škol, kteří chtějí mít vyškolené pedagogy v dané problematice. 

Dne 6. dubna 2022 proběhlo na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje školení ,,POKOS“ pro učitele základních a středních škol Moravskoslezského kraje. Školení o bezpečnostních tématech se celkem zúčastnilo více jak 80 pedagogů ze všech koutů našeho regionu. Prvního termínu, 9. března 2022, školení absolvovalo dalších 36 učitelů.

Nová koncepce POKOS byla schválena vládou v roce 2019 a klíčovou roli zastávají současní a budoucí pedagogové. POKOS má v míru charakter vzdělávání a jeho stěžejní témata jsou obsahem rámcových vzdělávacích programů vydávaných Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy pro základní a střední školy. 

Ostravští lektoři jezdí školit učitele také do jednotlivých obcí s rozšířenou působností, kde se snaží vycházet vstříc požadavkům ředitelů především menších a malotřídních škol. Uvolnění pedagogů jim způsobuje značné komplikace. Proto tato školení probíhají po vyučovacím procesu v odpoledních hodinách. Například 4. dubna 2022 školení probíhalo v Kravařích. 

V úvodní části lektoři ostravského velitelství seznámili učitele s právním rámcem problematiky a možnostmi spolupráce s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava, především v rámci podpůrných aktivit POKOS jako jsou prezentace armády na školách nebo účast na branně vědomostní soutěži Wolfram. Podstatná část školení byla věnována stěžejním tématům POKOS, tedy učivu, které je obsahem rámcových vzdělávacích programů, a které školy zařazují do vyučovacího procesu.

Zdravotní příprava je jeden z nosných pilířů koncepce POKOS

Během školení zdravotní záchranáři z 53. pluku průzkumu a elektronického boje Opava předávali své zkušenosti také v oblasti ,,poskytování první pomoci ve školských zařízeních“, kde v rámci své praxe na záchrance pravidelně zasahují. Učitelé se tak mohli seznámit nebo si zopakovat, jak poskytnout pomoc, například při masivním krvácení, hyperventilační tetanii, krvácení z nosu, epileptickém záchvatu nebo otřesu mozku.

,,Akreditované školení realizujeme v Moravskoslezském kraji od roku 2015. Certifikát o absolvování školení jsme již vydali téměř osmi stům učitelům. Zájem o školení v letošním roce stoupl o více jak 100 procent, je zřejmé, že je to způsobeno současnou situací na Ukrajině“, uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Wolfram bude zahájen v květnu

,,Tradiční branně vědomostní soutěž Wolfram proběhne pro žáky základních a středních škol Moravskoslezského kraje v 9 obcích našeho kraje. Celkem 9 kol pro žáky základních škol a 3 kola pro žáky středních škol. Dohromady jsme oslovili přibližně 300 škol, které se mohou zapojit. Soutěžící se mohou těšit na disciplíny jako je hod granátem, střelba ze vzduchovky, dráha bojovníka, silový trojboj, zdravověda a další. Nejlepší tři družstva z každého kola postoupí do krajského kola, které se uskuteční v září ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá, přibližuje soutěž plukovník Jaroslav Medek.

reportáž České televize

Fotogalerie