- 17.1.2024
Seznámení žáků s úkoly Armády České republiky, krizovými stavy, předání informací o zahraničních misích a mezinárodních organizacích, a možnost prakticky si vyzkoušet poskytování první pomoci, ochrannou masku nebo výstroj vojáků, tak vypadají projektové dny na školách s vojáky Krajského vojenského velitelství Ostrava v rámci problematiky Příprava občanů k obraně ,,POKOS“.
Stěžejní témata POKOS jsou obsahem rámcových vzdělávacích programů, ze kterých školy čerpají, tvoří své školní vzdělávací programy a následně danou látku zahrnují do vyučovacího procesu. Kromě vzdělávacích aktivit pro pedagogy ostravské velitelství organizuje také podpůrné aktivity v podobě projektových dnů a branně vědomostních soutěží.
V letošním roce navštívili vojáci ostravského velitelství první školu 17. 1. 2024, kdy zavítali na základní školu v Břidličné. Děti 2. stupně se během úvodní prezentace seznámily s informacemi o Armádě České republiky, krizových stavech a situacích, úkolech, které plní čeští vojáci v zahraničních misích, ale také se dozvěděli o základních pojmech jako je například branná povinnost. Poté na děti čekal malý armádní test, ve kterém si ověřili své znalosti v oblasti POKOS.
Ve druhé části projektového dne byli žáci rozděleni do 5 skupin. Na stanovišti „základy přežití“ získali informace o přežití v přírodě, rozdělávání ohně, přípravě stravy nebo improvizovaných pomůckách. Velmi oblíbená je pro děti také laserová střelnice, která je součástí každého projektového dne. Důležitá je i zdravotní příprava, proto si děti prakticky na figuríně zkoušejí simulační situace pomoci osobě v bezvědomí, při krvácení, dušení apod. Na školáky čekala také chemická příprava a základní informace o ochranné masce. Na posledním stanovišti si žáci mohli vyzkoušet výstroj a vybavení vojáků, například převlek odstřelovače, taktickou vestu, přilbu nebo maskování pomocí maskovacích barev.
„V prvním čtvrtletí roku 2024 naši vojáci navštíví celkem 10 základních a středních škol Moravskoslezského kraje. 11. a 16. dubna připravujeme pro učitele odborné školení právě k problematice POKOS. Následně během měsíců května a června organizujeme branně vědomostní soutěž Wolfram, která zahrnuje 12 oblastních kol“, uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.
„Chceme tak navázat na tuto úspěšnou soutěž, do které se jen v loňském roce zapojilo 120 škol našeho kraje“, upřesňuje plukovník Medek.
Ostravské velitelství eviduje ročně desítky žádostí jednotlivých škol o realizaci projektových dnů s Armádou České republiky.