Pozvánka na vernisáž Cestou 1. československého armádního sboru a Návraty volyňských Čechů

Pozvánka
  • 19.10.2021
  • Martin Ogořalek

Ve dnech 18. 10. - 12. 11. 2021probíhá ve výstavní síni Dvorana v budově radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vernisáž výstav ,,Cestou 1. česko-slovenského armádního sboru" a doprovodná výstava ,,Návraty volyňských Čechů". Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnil také ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek společně s autorkou první výstavy historičkou a předsedkyní spolku Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel Dagmar Martínkovou a se zástupci městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Od 19. října 2021 bude výstava zpřístupněna pro veřejnost v pracovních dnech od 10:00 do 17:30 hod.

Obsahem první výstavy Cestou 1. česko-slovenského armádního sboru je historie cesty čs. zahraniční armády během 2. sv. války z východu tehdejšího Sovětského svazu. Jedná se o velkoprostorovou mapu (cca 10 x 4 metry) s 54 zastaveními/malými panely s událostmi bojových operací a medailony různých osobností. Cílem výstavy je oslovit veřejnost a nabídnout další pohled na 2. světovou válku, v tomto případě s důrazem na úlohu volyňských Čechů při osvobozování.

Druhá výstava Návraty volyňských Čechů na 15 roll-upech přibližuje pouť českých emigrantů do Ruska od jejich příchodu v 70. letech 19. století po jejich jednotlivé návraty do vlasti zapříčiněné různými událostmi. Panely obohacuje soubor dokumentačních fotografií a osobních příběhů, jež líčí až neskutečné životní osudy našich krajanů po celé období jejich života na Volyni včetně období národnostních sporů na území současné Ukrajiny. To vše na pozadí dějin Ruska, poté Polska a nakonec bolševického Sovětského svazu. Výstava též zaznamenává aktivní zapojení volyňských Čechů v československých legiích v první světové válce a jejich působení ve vojenských jednotkách v období druhé světové války. Výstavu vypracovala Historicko-dokumentační komise Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel. Výstava vznikla v roce 2012 a v roce 2017 byla doplněna novými panely, které se věnují návratu černobylských a novodobých reemigrantů s českými kořeny z Ukrajiny do své „pravlasti“.

Fotogalerie