Ostravští záložníci cvičili s jednotkami NATO, další odjeli na Libavou

Loyal Leda 2024
  • 8.3.2024
  • Martin Ogořalek

Těsně po půlnoci 1. března 2024 vyrazilo 23 příslušníků Aktivní zálohy KVV Ostrava za novou výzvou do Vojenského výcvikového prostoru Tisá. Zde sbírali cenné zkušenosti v rámci mezinárodního cvičení ,,Loyal Leda 2024“, které bylo organizováno Velitelstvím NATO. Cvičení probíhalo současně v několika evropských státech. Hlavními partnery pro naše „záložníky“ byli profesionální vojáci z Německa a Nizozemska, kterým ostravští záložáci poskytovali součinnost při střežení stanovených prostorů a současně prováděli hlídkovou činnost. Svůj úkol brali opravdu vážně a bez kontroly nenechali projet ani vrcholné představitelé Severoatlantické aliance. Hodnotící kritéria byla přísná. Neměli tušení, co vše může být součástí rozehry, a co vše se v rámci cvičení hodnotí. 

Pro většinu příslušníků ostravských vojáků to byla první příležitost vyzkoušet si kooperaci s jednotkami NATO a zejména procvičit angličtinu ve vojenské terminologii.

 Střežení probíhalo v režimu 24/7, což ve vojenském překladu znamená střežení po celých 24 hodin, 7 dní v týdnu. Úkolu se vojáci ostravské jednotky zhostili na výtečnou. Uznání přišlo i od velitele společných německo-nizozemských jednotek, generála Taka, který prohlásil, že naše jednotka je k nerozeznání od profesionálů, a to nejen svým vzhledem, ale také přístupem k plnění úkolů. 

„Pro všechny z nás to byla velice cenná zkušenost, ať už z hlediska plněného úkolu, tak z hlediska komunikace v cizím jazyce s našimi partnery, vojáci předvedli, že se neztratí ani v mezinárodním prostředí,“ řekl velitel jednotky aktivní zálohy, poručík Jiří Stoch.

180 záložníků bylo povoláno také na Libavou

Ve dnech 8. března až 18. března 2024 proběhne ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá další výcvik pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava. Cvičení bude zaměřeno na výcvik družstev ve vševojskové přípravě. Vojáci absolvují také speciální tělesnou přípravu, základy přežití, vojenské lezení a boj z blízka.