Branná soutěže Wolfram zahájena. O cenu kapitána vrtulníku bude soutěžit 118 škol Moravskoslezského kraje

Da Vinciho most
  • 2.5.2024
  • Martin Ogořalek

Sedmý ročník branně vědomostní soutěže Wolfram odstartoval ve čtvrtek 2. května 2024 v Havířově. Žáci základních a středních škol Moravskoslezského kraje změří síly v osmi branně vědomostních disciplínách. Nejlepší 3 družstva z každého kola postupují do krajského kola, které proběhne v měsíci říjnu ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Do soutěže se měli možnost zapojit žáci 8. tříd základních škol a žáci 1. a 2. ročníku středních škol.

V úvodním kole v Havířově na hřišti Základní školy Marušky Kudeříkové bojovalo o vítězství 14 družstev z 11 havířovských škol. Hod granátem, silový trojboj, střelba ze vzduchovky, vytrvalostní běh, znalosti o operaci Wolfram, zdravověda a bojová dráha, to jsou disciplíny, ve kterých se rozhodovalo o postupujících na Libavou. 

Da Vinciho most

Pro žáky je připravena zcela nová disciplína ,,Da Vinciho most“. Soutěžící musí, v co nejkratším čase, poskládat konstrukci mostu přes improvizovaný vodní tok. Jde především o týmovou součinnost, kde soutěžící v co nejkratším časovém intervalu poskládají konstrukci mostu tvořenou z dřevěných kulatin, a to bez jakýchkoliv spojovacích materiálů. 

Příprava občanů k obraně státu ,,POKOS“ má v Moravskoslezském kraji čím dál větší ohlas. Potvrzují to desítky žádosti o projektové dny na školách, počty zapojených škol do letošního Wolframu, ale také zájem o naše odborná školení pro učitele základních a středních škol“, konstatuje ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Kapitánem vrtulníku

Absolutní vítězové Wolframu, o kterých se rozhodne 1. a 2. října 2024 na Libavé, se mohou těšit na vojenský vrtulník. Pro nejlepší družstva v každé kategorii je hlavní cenou letošního ročníku cena ,,kapitán vrtulníku Mi 171“ Na vítěze tedy čeká pilotáž v letovém výcvikovém zařízení v Mošnově. Cenu věnovalo výcvikové centrum HTP Ostrava CZ.  

O zapojení se do závodu rozhoduje úvodní rozstřel, kde soutěžící přiřazují panovnické rody k vládcům, historické bitvy k letopočtům a hlavní města Evropy k vlajkám států. Nejrychlejší družstva se správným řešením si mohou vybrat startovní disciplínu. 

Závod se koná na počest parašutistů skupiny Wolfram, kteří byli vysazeni na území Protektorátu Čechy a Morava během 2. světové války ale také v rámci podpůrných aktivit problematiky POKOS.

Komunikace, týmovost a příprava

Jedná se o klíčové kompetence pro úspěch v soutěži. Proto jednotliví učitelé kladou důraz na přípravu prostřednictvím dobrovolných branných kroužků na školách. Někteří pedagogové potvrzují, že přípravě na Wolfram se začínají věnovat několik měsíců předem.  

Výsledky úvodního kola v Havířově a týmu postupujících do krajského kola na Libavou

1.    místo: Základní škola 1. máje, Havířov
2.    místo: Základní škola Mládežnická, Havířov – Podlesí
3.    místo: Základní škola Frýdecká, Havířov - Bludovice  

Události v regionech Ostrava

Studio 6