Home page > Aktuality > Vojáci jsou důležitou součástí ,,Chytré karantény“

Vojáci jsou důležitou součástí ,,Chytré karantény“

Od 9. dubna 2020 jsou vojenští zdravotní záchranáři součástí odběrových týmů Moravskoslezského kraje. Společně se studenty Univerzity obrany tady plní úkoly ,,Chytré karantény“. Celkem v Moravskoslezském kraji působí 5 mobilních odběrových týmů. Každý tým se skládá ze zdravotního záchranáře a řidiče. Nové odběrové týmy dorazily do Ostravy dnes 27. dubna 2020, aby vystřídaly své kolegy.

,,Krajská hygienická stanice je hlavní centrálou, veškeré informace o podezřelých z nákazy putují dále zdravotní záchranné službě, ta následně kontaktuje nás a předá nám seznam osob s adresami. Naplánujeme si trasu a postupně jezdíme k lidem odebírat vzorky. Například za sobotu jeden tým zabezpečil odběr ve dvaceti domácnostech po celém Moravskoslezském kraji“, popisuje postup velitel jednoho z odběrových týmů nadrotmistr Václav Hrdina.

Součástí je odborné zaškolení

Prvotní teoretické informace, ale i praktické zaškolení vojákům poskytuje vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Petr Jaššo.

,,V Moravskoslezském kraji máme nasazených více jak 160 vojáků. Deset z nich plní úkoly odběrových týmů, dalších 6 studentů Univerzity obrany posílilo Krajskou hygienickou stanici, kde plní úkoly operátora, 15 vojáků také zabezpečuje chod Alzheimercentra v Ostravě, 2 naši zdravotníci působí také v havířovské nemocnici. Ostatní vojáci jsou vyčlenění k plnění úkolů Policie České republiky při ochraně státních hranic“, popisuje úkoly vojáků ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

,,Ze začátku byli někteří lidé zdrženliví, měli strach ze svého okolí, především sousedů. Nyní je systém zaběhnutý, mediálně známý, takže obavy již šly stranou a testovaní lidé poskytují maximální spolupráci, je to pro nás další zkušenost“, doplňuje čtyřicetidvouletý výsadkář nadrotmistr Hrdina, který je účastníkem čtyř zahraničních operací.

Zázemí a podporu nasazeným vojákům zabezpečuje Krajské vojenské velitelství Ostrava.

O dnešní obměně odběrových týmů, o jejich práci, ale i o dalších nasazených vojácích v moravskoslezském kraji je také reportáž TV POLAR.

 

Fotogalerie

Nahoru