- 1.6.2020
,,Vojáci nasazeni v Moravskoslezském kraji v boji proti COVID-19 odvedli skvělou práci. Do konce měsíce května se většina z nich vrátí do svých posádek. Nasazeni zůstanou pouze vojáci, kteří pomáhají plnit úkoly na státních hranicích společně s Policií ČR. Situace z posledních dvou měsíců nám ukázala, že nikdy nemůžeme být dokonale připraveni a je potřeba se stále učit. Plnění úkolů v havířovské nemocnici je pro vojáky další cennou zkušeností", uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.
Tisková zpráva Nemocnice s poliklinikou v Havířově:
Pomáhající vojáci se loučí s havířovskou nemocnicí
Vítaná dvouměsíční vojenská výpomoc v období COVID – 19, poskytnutá zdravotníky Armády České republiky, v havířovské nemocnici končí.
Armáda ČR poskytla v průběhu dubna a května havířovské nemocnici vítanou pomoc v podobě armádních zdravotníků v mobilním i stacionárním odběrovém týmu. Armádní výpomoc končí, přesto by nemocnice uvítala, kdyby vojenští zdravotníci na odběrovém místě mohli s touto pomocí pokračovat. Současný počet odběrů na stacionárním odběrovém místě se totiž stále pohybuje kolem 150/den.
"Od 9. dubna jsme spolupracovali se 43. výsadkovým praporem z Chrudimi, který nám poskytl zdravotníky do mobilního odběrového týmu. Ti nás přivedli k myšlence, že bychom mohli oslovit armádu k další spolupráci. Díky tomu nám od 21. dubna pomohli pokrýt stacionární odběrové místo čtyři vojenští zdravotníci z 53. pluku průzkumu a elektrotechnického boje v Opavě. Byli s námi v boji, který nikdo nečekal a kde soupeř není vidět, o to víc je náročné s ním bojovat“, uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Mgr. Renata Tydláčková.
„Zrovna dnes jsem si sám vyzkoušel, jaké to je, pracovat na odběrovém místě a být se zdravotníky po celou směnu při vlastních odběrech. Havířov se blíží k hranici 5 tisíc odběrů, které jsme od 9. března u nás odebrali ať už pomoci výjezdových týmů, nebo na stacionárním odběrovém místě. Je to obrovské množství a nepředstavitelná zátěž pro zdravotníky, kteří odběrové týmy tvoří. Celý den být v ochranném obleku, v respirátoru, gumácích, v infekčním prostředí si neumí představit nikdo, kdo to sám nezažil. Proto jsme velmi vděčni za spolupráci s vojáky a je nám upřímně líto, že u nás vojáci končí. Děkuji všem armádním kolegům, kteří u nás pracovali, díky nim jsme mohli naše zdravotníky využít na jiných odděleních při péči o pacienty“, řekl ředitel havířovské nemocnice Ing. Norbert Schellong, MPH.