Úvodní stránka > Aktuality > Rekonstrukce bojů 2. světové války v Darkovičkách

Rekonstrukce bojů 2. světové války v Darkovičkách

Historická i soudobá armádní technika, ukázky urputných bojů před 73 lety, ale také dynamické ukázky profesionální armády a příslušníků Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava se po dvou letech vrátily do Areálu československého opevnění v Darkovičkách.      

Ve dnech 18.-19.5.2018 se uskutečnil jubilejní 20. ročník vzpomínkové akce konané u příležitosti 80. výročí mobilizace a 73. výročí ukončení 2. světové války. Dynamické ukázky Armády České republiky a klubů vojenské historie zhlédlo cca 15 tisíc přítomných diváků. 

Páteční večer proběhly simulované noční nálety na Ostravu z roku 1944. Následující den zahájila svým vystoupením Vojenská hudba Olomouc. Poté v prostoru bunkrů bývalého československého opevnění v Darkovičkách svedly kluby vojenské historie rekonstrukci bojů a přiblížily tak divákům nevymazatelné milníky 2. světové války.

Po náročném boji na zemi i ve vzduchu podél pevnostního pásu vystřídala kluby vojenské historie dynamickou ukázkou soudobá Armáda ČR, a to v podání jednotky ostravských záloh, dále 7. mechanizovaná brigáda a příslušníci Centra vojenské kynologie.

,,Armáda si organizací této akce připomíná kontinuitu své hlavní úlohy, tedy zajištění obrany státu a současně je to příležitost předvést své schopnosti pro širokou veřejnost“, uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

Novinkou letošního roku byla velkolepá prezentace Vzdušných sil s opakovanými průlety vrtulníků Mi-35 a Mi171Š.

Záložáci v minulosti i současnosti

Právě při částečné mobilizaci v květnu před osmdesáti lety, kterou vyvolala zhoršená bezpečnostní situace a radikalizace bojů, jak za hranicemi, tak na našem území, sehráli významnou úlohu také českoslovenští záložáci, které povolali k doplnění jednotek stráže ochrany státu. A to platí pro aktivní zálohy i v této době. V případě potřeby, by dostaly stejné úkoly, jako jejich předchůdci v roce 1938 připravení k obraně republiky.  

,,V posledních dvou ročnících jsme do Darkoviček zařadili ukázku taktiky regionální jednotky AČR, kterou realizuje naše aktivní záloha a dále ukázku bojů v Ostravské operaci, kterou provádí kluby vojenské historie. Podobné akce nejen vzhledem k regionu, ale také pro provedení, oprávněně zaujaly přítomné návštěvníky“, dodal na závěr plukovník Hrabec.

Během odpoledne si návštěvníci mohli prohlédnout současnou, ale i historickou techniku, ať už pozemní nebo vzdušnou. Například vrtulník Mi-35, bojové vozidlo pěchoty BVP-2, tank T-72, minomet, samohybnou kanónovou houfnici Dana, prezentaci současné a historické munice, obrněné vozidlo Iveco, techniku vojenské policie nebo 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Zájem byl také o dobové motocykly, děla a džípy.

Akci uspořádalo Krajské vojenské velitelství Ostrava ve spolupráci se Slezským zemským muzeum v Opavě a městem Hlučín.

Fotogalerie

Nahoru