Oslavy 70. výročí osvobození byly zahájeny v Sudicích

Čestná stráž u památníku v Sudicích
  • 15.4.2015
  • Roman Čech

Průběh a okolnosti Ostravsko-opavské operace během 2. světové války si dnes (15. 4.) připomněli účastníci pietního aktu u Památníku osvobození v obci Sudice. Uctít památku hrdinů na místo, kde před sedmdesáti lety osvoboditelé překročili státní hranici, přišli představitelé krajské státní správy a samosprávy, Armády České republiky a diplomatických sborů.

Důstojného pietního aktu se zúčastnili také váleční veteráni – přímí účastníci bojů, podpořili ho čestná jednotka, vojenská hudba a zástupci klubů vojenské historie.

„Na tento den čekal celý národ dlouhých šest let. Patnáctý duben roku 1945 byl také naplněním snů všech statečných mužů a žen, kteří bojovali se zbraní v ruce za svobodu své vlasti. Tento památník patří všem hrdinům, kteří nasadili vlastní životy za svobodu v těžkém vojenském střetu, jakým Ostravsko-opavská operace bezesporu byla. Jsem velmi rád a je mi ctí, že jsou tady dnes s námi naši váleční veteráni a mezi nimi i přímí účastníci bojů – příslušníci 1. Československé tankové brigády, kteří tu před 70 lety překročili hranici naší země“, řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

„Uplynulo 70 let od hrdinských a odvážných činů směřujících k osvobození naší vlasti. 15. dubna 1945 nastal významný moment, kdy naši vojáci, příslušníci 1. samostatné tankové brigády překročili hranice regionu s jediným cílem - prolomit německou obranu a zlikvidovat tak okupujícího nepřítele. Svůj cíl za obrovského nasazení a osobních obětí splnili. Ostravsko-opavská operace, která přinesla svobodu moravskoslezského regionu, se zapsala do historie druhé světové války jako jedna z největších vojenských akcí na území tehdejšího Československa. V době od 10. března do 5. května 1945 při ní zahynulo na straně osvoboditelů na 24 tisíc vojáků. Na tuto cenu za svobodu nesmíme nikdy zapomenout“, uvedl 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.

Upozornil na to, že Moravskoslezský kraj ve spolupráci se Statutárním městem Ostravou, Krajským vojenským velitelstvím v Ostravě a dalšími partnery připravil k oslavě výročí pestrý a atraktivní program. Přehled o oslavách v Moravskoslezském kraji zájemci najdou na http://70msk.cz/. Historii osvobozovacích bojů o Ostravu mapuje speciální web !!! Ostrava nezapomíná.

Po ukončení pietního aktu proběhl křest knihy „Bez nároku na slávu“, který se konal ve foyer ostravské radnice na Prokešově náměstí. Kniha patří vzpomínkám válečných veteránů, veliteli tanku generálmajorovi Mikuláši Končickému a letci plukovníkovi Pavlu Vranskému.

Zahájení oslav 70. výročí osvobození předcházela společná tisková konference KVV Ostrava, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostrava, která se konala na Krajském vojenském velitelství Ostrava dne 9. dubna 2015.

Fotogalerie