Úvodní stránka > Aktuality > Krkonoše 2018

Krkonoše 2018

Přesuny pod taktickým námětemVe dnech 5.-8.2.2018 absolvovaly Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava výcvik ve speciální tělesné přípravě ,,zimní přežití“ v Krkonoších, který zahrnoval přesuny ve ztížených klimatických podmínkách pod taktickým námětem s následným přenocováním v terénu.

Cvičení pod názvem Krkonoše 2018 se zúčastnilo celkem 28 záložníků. Většina z těchto vojáků, podstoupila podobný výcvik vůbec poprvé. Během 4 dnů získali teoretické znalosti z oblasti zásad přežití v horách, lavinového nebezpečí, ale také si na vlastní kůži vyzkoušeli přenocování v záhrabech.

Znalost základních uzlů, poskytnutí první pomoci nebo reakci při pádu laviny v horách, vidí vojáci jako cennou zkušenost i pro běžný život. Vždyť spousty z nich jsou vášnivými horaly. Základem při přesunech, kde hrozí lavinový sesuv je lavinový set, který tvoří lopatka, vyhledávač, sonda, popřípadě lavinový batoh.

,,Prověření nových vojáků bylo na místě. Spousty z nich si šáhlo na dno svých fyzických možností, kde během cvičení zjistili náročnost služby u Aktivní zálohy KVV Ostrava. Kladně hodnotím také začlenění dvou vojákyň, které byly rovnocennými členy jednotlivých družstev“, zhodnotil výcvik zkušený velitel družstva četař Pavel Pospíchal. Ten se při kopání zahrabu cítil v roli horníka velkokapacitního porubu, jež je jeho civilním zaměstnáním.

Součástí vybavení vojáků byly také sněžnice, které jim usnadnili snadný průchod terénem, kde místy bylo i dva metry sněhu. Základní znalosti topografické přípravy byly rovněž důležitým faktorem při orientaci v terénu.

Transport raněného

Při plnění jednoho z úkolů museli vojáci improvizovaně slanit ke zraněnému, po té mu poskytnout první pomoc a současně ho vyprostit na nosítkách UT 2000 pomocí lana a jednoduché dopomoci. Na to vše byli ostravští záložníci připraveni díky zkušenostem přáslavických instruktorů. Další pojem, který si vojáci vzali na paměť, je tzv. kamarádská pomoc, kde v případě pádu laviny je do 18 minut od zasypání 96% šance na přežití.

,,Veškeré činnosti, které vojáci absolvovali během cvičení Krkonoše 2018, byly pod taktickým námětem, který zahrnoval střežení určeného objektu. Vojáci aktivní zálohy musí být připraveni na střežení a obranu strategických objektů, tedy jejich hlavní úkol, také v obtížných klimatických podmínkách a Krkonoše jsou naprosto ideálním prostorem“, zhodnotil výcvik ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

Fotogalerie

Nahoru