Home page > Aktuality > Krajské vojenské velitelství Ostrava uctilo památku hrdinů 2. světové války

Krajské vojenské velitelství Ostrava uctilo památku hrdinů 2. světové války

Dne 30. dubna 2020 zástupci Krajského vojenského velitelství Ostrava položili kytici k památníkům v Komenského sadech a u Sýkorova mostu v Ostravě, aby uctili památku všech hrdinů, kteří nasazovali životy během 2. světové války.

,,Dnes jsme si připomněli 75. výročí osvobození Ostravy, Ostravská operace stála mnoho životů, ale současně vrátila lidem svobodu“, uvedl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Ostravská operace, která probíhala od 10. března do 5. května 1945, byla největší operací na území Čech a Moravy tehdejšího protektorátu. Spočívala v útoku Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru směrem na severní Moravu a průniku na území Československa proti německým okupantům. Do těžkých bojů bylo zapojeno více jak 400 000 vojáků obou stran.

Osvobozování vlasti začalo o 15 dnů dříve

Šest let zla a krutosti ze strany německých okupantů skončilo prvně v obci Sudice na Opavsku 15. dubna 1945, kde vojáci 1. československé samostatné tankové brigády překročili hranice a zahájili operaci pro osvobození naší vlasti.

Magistrát města Ostrava společně s Krajským vojenským velitelstvím Ostrava u příležitosti 75. výročí osvobození Ostravy připravili projekt ,,Zapalme společně 30. dubna ve 20 hodin v okně svíčku za všechny, díky kterým je pro nás svět bezpečnějším místem“. Pojďme společně uctít památku hrdinů, kteří nás v těžkých chvílích zachraňovali a vzdejme hold těm, kteří tak činí dnes.

Video: ,,Každá doba má své hrdiny"

 

Fotogalerie

Nahoru