Home page > Aktuality > Krajská hygienická stanice Ostrava si pochvaluje práci vojenských mediků

Krajská hygienická stanice Ostrava si pochvaluje práci vojenských mediků

Úkoly ,,Chytré karantény“ v Moravskoslezském kraji plní od 9. dubna 2020 také 6 studentů Univerzity obrany – Fakulty vojenského zdravotnictví, kteří posílili Krajskou hygienickou stanici Ostrava.

,,Hlavním cílem vládního projektu Chytré karantény je co nejrychleji vyhledat podezřelé jedince z nákazy COVID-19 v době pandemie a zavčas je oddělit od zdravých osob pomocí karantény. Studenty využíváme v rámci epidemiologického šetření k  realizaci třetího a čtvrtého hovoru v souvislosti s chytrou karanténou, jsou součástí takzvaného call centra“, popisuje ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Irena Martinková.  

,,Epidemiologické šetření pomocí IT programu Daktela se skládá ze čtyř částí. První dva hovory s nemocným provádí epidemiolog, třetí hovor je směřován k osobám, které přišly s nakaženým do kontaktu. Studenti zjišťují potřebné informace o těchto osobách a odesílají podezřelé z nákazy na odběry, ukládají jim karanténu. Čtvrtý hovor je spojení s jejich ošetřujícím lékařem, kterému sdělují, aby vystavil podezřelému z nákazy karanténu“, doplňuje Irena Martinková.

Další významnou pomocí krajských hygienických stanic jsou vzpomínkové mapy. Údaje v nich jsou evidovány prostřednictvím údajů od mobilních operátorů a použití platebních karet.

,,Krajská hygienická stanice v Moravskoslezském kraji má 6 územních pracovišť. Vojenští medici se na jednotlivých pracovištích střídají dle potřeby. Práce studentů je pro nás přínosem, pomáhají nám také o víkendech a jednotlivé úkoly zvládají velmi dobře“, uvedla na závěr Irena Martinková.

Univerzita obrany Brno

 

Fotogalerie

Nahoru