Jednou z priorit ostravského velitelství je POKOS

Zájem byl také o výstroj vojáků
  • 26.1.2018
  • Martin Ogořalek

Školení pedagogů základních a středních škol Moravskoslezského kraje, pořádání vědomostně branných soutěží a prezentace Armády České republiky na jednotlivých školách, to vše zahrnuje projekt ,,Příprava občanů k obraně státu“, který v Moravskoslezském kraji koordinuje Krajské vojenské velitelství Ostrava.

S první prezentací armády v roce 2018 zavítalo KVV Ostrava na základní školu v Třinci. Žáci projevili o armádu zájem hned v úvodu, není divu, někteří z nich se s vojáky setkali vůbec poprvé.

85 žáků druhého stupně místní školy hned v úvodu zaujala prezentace o současné armádě, technice, ale také současných bezpečnostních hrozeb, které v jejich věku bedlivě vnímají a bylo možné tak o nich debatovat.

Po krátké přestávce následovala prezentace o zahraničních misích zakončená tradičně malým armádním testem, kde si žáci prověřovali znalosti získané během přednášek.

U dětí byla vidět akčnost, proto ocenily možnost vyzkoušet si střelecký trenažér nebo absolvovat reakci při kontaminaci otravných látek v podobě nasazení obličejové masky nebo ochranné pláštěnky. Zájem byl také o výstroj vojáků.

Děti také ocenily drobné upomínkové předměty, které mohly získat během malého armádního testu nebo při střelbě na trenažéru.

,,Předávat informace o armádě, rozvíjet u dětí fyzické dovednosti a učit je odkazu historie a vlastenectví považuji za hlavní poslání projektu ,,Příprava občanů k obraně státu“. Jsem rád, že jsme se za poslední roky posunuli velmi dopředu a že nám s tímto úkolem pomáhají již učitelé, kterých jsme jen v loni vyškolili 278 ze 191 základních a středních škol Moravskoslezského kraje, zdůraznil ve svých slovech ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

Spolupráce je nedílnou součástí

Armáda si v kraji vybudovala dobré jméno, což se projevuje výbornou spoluprací se zástupci kraje a obcí s rozšířenou působností. V roce 2018 plánuje ostravské velitelství v rámci projektu POKOS navštívit 15 základních a středních škol, nedílnou součástí je uspořádání přibližně dvou desítek vědomostně branných závodů. Dále proběhne v měsíci únoru a říjnu školení pro učitele základních a středních škol MSK, kde získají informace o Ozbrojených silách ČR, krizových situacích nebo poznatky o zahraničních misích, které potom aplikují v edukačním procesu na svých školách.

Učitelé i žáci si v kraji vojáky pochvalují

,,Mezi hlavní důvody úspěchu naší práce považuji chuť a nasazení vybraného týmu, který má zkušenosti a může tak žákům, studentům a pedagogům předávat cenné informace. Dále vzhledem k zvýšenému zájmu ze strany škol pracujeme na atraktivitě koncepce POKOS, především v pořádání branných soutěží v civilním i vojenském prostoru, dodal plukovník Hrabec.

Fotogalerie