Úvodní stránka > Aktuality > Cvičení Hradba 2018 navštívil Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny

Cvičení Hradba 2018 navštívil Výbor pro obranu Poslanecké sněmovny

Přesun v chráněné koloně, činnost na kontrolně propouštěcím místě, nepřetržité střežení objektu, ale také odvrátit útok teroristů, to vše musí zvládnout Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava během cvičení ,,Hradba 2018“, které se koná ve dnech 9.-15.dubna 2018 na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově.   

Cílem cvičení bylo prověřit vojáky ve střežení a obraně objektu kritické infrastruktury na teritoriu Moravskoslezského kraje. Námět obsahoval také spolupráci armády s Policií České republiky, Cizineckou policií a ostrahou letiště.

Chráněná kolona

Na samotný průběh cvičení se dne 12. dubna 2018 přijelo podívat 13 poslanců Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v čele s předsedkyní Janou Černochovou.         

Roli a význam aktivní zálohy zmínil ve svém vystoupení první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun, který dále uvedl, že podmínky pro výcvik aktivní zálohy mají stoupající tendenci, ať už z hlediska legislativního, logistického nebo finančního. Současně s tím ale roste i náročnost výcviku a možnosti jejich využití, například při spolupráci s Policií České republiky nebo jejich zařazení do zahraničních misí a operací.  

,,Cvičení v reálném prostředí na objektech kritické infrastruktury představují optimální podmínky pro sladění roty aktivní zálohy. Cvičení ,,Hraba 2018“ byla pro vojáky již 7. cvičením na vytypovaných objektech v Moravskoslezském kraji, kde byli prověřeni pro možné nasazení v krizových situacích“, řekl k výcviku ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

Fotogalerie

Nahoru