Úvodní stránka > Aktuality > 72. VÝROČÍ OSTRAVSKÉ OPERACE

72. VÝROČÍ OSTRAVSKÉ OPERACE

Představitelé kraje, města a veřejnost, si spolu s armádou a válečnými veterány dne 30. dubna 2017 připomněli u památníku v Komenského sadech v Ostravě 72. výročí osvobození města Ostravy a ukončení Ostravsko-opavské operace.

 

Tradiční pietní akt s vojenskými ceremoniály doprovázela Vojenská Hudba Olomouc a přelet letounů Jas 39 Gripen. Důstojného aktu při položení věnců a kytic se také zúčastnili příslušníci Čestné stráže Armády České republiky z Posádkového velitelství Praha.

 

,,Většinu z Vás jsem měl možnost pozdravit v pátek v rámci slavnostního večera. Věřím tomu, že Koncert svobody, byl důstojným symbolem zahájení 3 denního bloku oslav osvobození Ostravské operace. Sešli jsme se dnes na místě více než symbolickém, místě, které ztělesňuje Ostravskou operaci, které ztělesňuje boj vojáků československé armády po boku Rudé armády, kteří prolili tady svoji krev a mnozí položili své životy od Sudic až do vítězného dne osvobození“, zmínil ve svých slovech ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

 

            Aktu se zúčastnili váleční veteráni, ústavní činitelé, představitelé státní správy a samosprávy, zástupci Armády České republiky, zástupci diplomatických sborů zemí, jejichž armády se podíleli na Ostravsko-opavské operaci, zástupci společenských organizací.

 

            Za výjimečný přínos k udržování legionářských tradic a péči o válečné veterány během ceremoniálu plukovník Jaroslav Hrabec obdržel od Československé obce legionářské a Českého svozu bojovníků za svobodu dvě nejvyšší vyznamenání, pamětní medaili a kříž za zásluhy.

 

Oslavy v Ostravě byly zahájeny Koncertem svobody – pocta hrdinům

 

Vážná operní hudba, ale i známé hity jako Amazing Grace nebo Škoda lásky v podání Ústřední vojenské hudby zazněly v pátek 28. dubna 2017 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě u příležitosti zahájení oslav 72. výročí osvobození Ostravy.

 

   Při zahájení koncertu plukovník Jaroslav Hrabec a primátor Statutárního města Ostrava Tomáš Macura ve svých projevech připomněli známé tankisty, kteří osvobozovali Ostravu jako generálové Mikuláš Končický, Bedřich Opočenský a plukovník Karel Šerák. Poslední dva se ještě minulý rok koncertu zúčastnili, bohužel nás opustili,“ připomněli všem hostům v divadle.  

Fotogalerie

Nahoru